Sezaryen

Bu sayfada doğumun sezaryen ile gerçekleşmesi planlanan gebelikler hakkında rehber niteliğinde bilgiler verilmekteidr. Sezaryen öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler anlatılmaktadır.
Her bilgi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için cümlenin sonundaki >> işaretine tıklayabilirsiniz.

Sezayen tarihi yaklaştığında evde yapmanız gereken hazırlıkları tamamlayın ve hastanede yapılacak uygulamalar hakkında bilgi edinin. >>

Sezayen ile doğum planlanan gebeliklerde genelikle gebeliğin son ayında bir ameliyat tarihi belirlenir. Bu tarihte ameliyata girmeden önce en az 8 saat hiçbirşey yememeniz ve içmemeniz gerekir.

Sezaryen ameliyatınızın spinal anestezi ile mi genel anestezi ile mi gerçekleşeceği konusunda doktorunuzla konuşmalı ve karara varmalısınız. >>
Sezeryan ameliyatından hemen sonra yatağınıza alındığınızda bebeğinizi emzirmeniz gerekir. Anne bebek buluşmasının erken olması çok önemlidir. Ameliyatlı olmanız bebekten uzak kalmanıza sebep olmamalı, bebeğinizi her fırsatta sık sık emzirmeli ve ten teması kurmalısınız.

Sezaryen ameliyatından 24-48 saat sonra genellikle taburcu edilirsiniz.

Taburcu edilirken size verilen reçetedeki ilaçları dikkatli kullanmalısınız ve söylenen tarihte mutlaka (genellikle 1 hafta sonra) dikiş kontrolü için tekrar hastaneye gitmelisiniz. Bazen alınan dikişler kullanılır, bazen kendiliğinden eriyen alınmayan dikişler kullanılır.

Leave a Reply